Ko darīt pēc bankrota

Kā atsākt finanšu dzīvi pēc bankrota? Labs jautājums. Mēģināsim šo tematu apskatīt tuvāk, jo pavisam nesen Latvijā bija finanšu krīze, kura skāra daudzus Latvijas iedzīvotājus, ģimenes un uzņēmumus. Vispirms jāapzinās, ka maksātnespējas atzīšana nav dzīves beigas un ka bankrota procedūras piedzīvo daudzi cilvēki. 2015. gadā ierosinātas 1609 fizisko personu maksātnespējas, un kopš 2009. gada tās veiksmīgi pabeiguši 1773 cilvēki, no tiem 1169 – 2015. gadā. Ja vienīgā iespēja, kā atbrīvoties no parādu loka, ir fiziskās personas bankrota procedūra, jānoskaidro šīs procedūras pozitīvie faktori.

Maksātnespējas procesa sekas ir izjūtamas noteiktu laiku – kamēr notiek visu parādsaistību likvidācija, var paiet no sešiem mēnešiem līdz trīs gadiem. Ar banku iespējams vienoties, ka tā apķīlāšanai neizdod uz kredīta ņemtu māju vai dzīvokli. Maksātnespējas laikā tiek apmierinātas kreditoru prasības. Aizņēmēja reputācija nepasliktinās, tieši otrādi, tā uzlabojas, apliecinot sabiedrībai savu vēlmi atmaksāt dotos kredītus. Apstājas kredīta lietošanas procentu pieaugums, līgumsoda pieaugums, nokavējuma naudas pieaugums. Nodokļu prasījumiem tiek apturēta naudas aprēķināšana par procentu maksājumiem, samaksas termiņa nokavējumiem, vairs nav jāsaņem kreditoru un tiesu izpildītāju zvani un vēstules. Pēc tam kad tam pasludināts maksātnespējas lēmums, parādnieks bez administratora piekrišanas nedrīkst uzņemties jaunas parādsaistības, bet ieguvums tik un tā ir dzīve bez aizņēmumu sloga.

Vērojot dzīvi no pozitīvās puses, bankrota procedūrai, kā jau teikts, ir daudz plusu. Netraucē kreditoru zvani, naktī nav jānokaujas ar domām par naudu. No parādiem tikko atbrīvojies anglis komentē savas sajūtas šādi: „Ir mainījies viss: mājas dzīve kļuvusi mierīgāka, atgriezusies agrākā ticība sev, mainījusies realitātes apjausma, attieksme pret pelnīšanu, atsākta tēriņu plānošana no tā viedokļa, ko varu atļauties, prāts nomierinājies, atgūts radošums. Pozitīvo lietu sarakstu varētu turpināt.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *